Kalendarz szczepień zwierząt

Kalendarz szczepień zwierząt

Opiekując się swoim pupilem, każdy właściciel wie jak ważne dla jego zdrowia i życia są szczepienia. W Polsce obowiązkowe jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne choroba zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Niestety nieleczone zarażenie kończy się śmiercią. Jednak oprócz szczepień przeciwko wściekliźnie powinno się także wykonywać szereg innych, po to aby zwierzątko rosło zdrowo.

Kalendarz szczepień zwierząt możemy podzielić na wczesny i standardowy. Wczesny obejmuje szczepienie młodych zwierząt, które nie ukończyły jeszcze szóstego miesiące życia. Pierwszą szczepionką jaką powinno przyjąć szczenię jest zastrzyk przeciwko nosówce i parwowirozie. Wykonuje się je zazwyczaj w 6-8 tygodniu życia. Około 10-12 tygodnia zwierzęta domowe takie koty i psy powinny być szczepione przeciwko: nosówce, parwowirozie, kaszlu kenelowym, wirusowym zapaleniu wątroby oraz leptospirozie. W 16 tygodniu życia można szczepić zwierzęta na wszystkie wymienione wyżej choroby oraz przeciw koronawirozie.

Standardowy kalendarz szczepień zwierząt rozpoczyna się od 9-10 tygodnia życia i w granicach 12-14 tygodnia, na choroby które zostały wymienione powyżej.

Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że w Polsce obowiązkowe jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Powinno się je wykonać po trzecim miesiącu życia i powtarzać każdego roku. Wszystkich zainteresowanych zaszczepieniem swojego zwierzątka zapraszamy do kontaktu. Nasi lekarze z chęcią umówią Cię na pierwszą wizytę w naszym gabinecie weterynaryjnym.

Weterynaria Szczecin - Kalendarz Szczepień Zwierząt